Sevgilinizle En Başarılı Selfie’yi Nasıl Çekersiniz? Bizden Haberler

Son yıllarda gündemden düşmeyen selfie pozları dönemimizin en popüler fotoğrafları haline geldi. Özellikle sosyal medyada bir çılgınlığa dönüşen selfie akımına çok sayıda ünlü de kapılmış durumda. Kendi kendine fotoğraf çekmek şeklinde tanımlanan selfie, aslında çok da yeni bir fotoğraf çekme yöntemi değil.

İnsanların fotoğraf makinesinin icadı ile kendi kendilerinin fotoğraflarını çekmeye başladıkları biliniyor. Ancak gelişen teknoloji, yeni makinalar ve cep telefonları işi biraz değiştirmiş. Özellikle cep telefonlarına kamera eklenmesi, hatta bir de ön kamera eklenmesi işi tamamen değiştirmiş. İtiraf edin… Cep telefonlarına ön kamera eklenmeden önce siz de kendi resmini aynalardan çekmeye çalıştınız. Şimdi ise artık ön kamera kullanarak çeşit çeşit selfie’ler çekiyorsunuz.

Selfie, Oscar törenine de damga vurmuştu

2014 Oscar töreninde ünlü oyuncu Ellen DeGeneres’in de törene katılan oyuncularla unutulmaz bir selfie çektiğini hepimiz hatırlıyoruz. Uzun zaman konuşulan ve sosyal medyayı sallayan bu fotoğraf paylaşım rekorları kırmıştı. Bu olaydan sonra da ünlü ya da ünsüz herkes kendi resimlerini çekip paylaşmaya başladı. Ancak profesyonel bir çalışma olmayan selfie’ler her zaman dikkat çekici olmayabiliyor. Peki, ama başarılı bir selfie için bilmemiz gerekenler neler? Gelin yazımıza bir göz atın…

Selfie çubuğu kullanın

Çok etkileyici bir manzaranın önündeyseniz ve çevrenizde sizin resminizi çekebilecek birileri yoksa son yıllarda çok moda olan selfie çubuklarını kullanabilirsiniz. Artık her yerde bulabileceğiniz bu ürünlerin fiyatları da çok uygun. Belki fotoğrafınızda kollarınızın görünmesini stemeyebilirsiniz; ancak bir daha arkanızdaki eşsiz manzaranın önünde poz verme şansınız da olmayabilir. Bu sebeple Bluetooth tuş özellikli selfie çubuklarını kullanmanız istediğiniz pozu yakalamanıza yardım edecektir.

Kamera açısıyla oynayın

Çektiğiniz selfie’lerde güzel çıkmadığınızı düşünüyorsanız ihtiyacınız olan ipuçları var demektir. Örneğin bir selfie asla tam karşıdan çekilmemelidir. Aksi halde resminiz vesikalık fotoğraf gibi olacaktır. Bunun yerine, kamerayı biraz yukarıya kaldırarak çalışmayı deneyin. Başınızı hafif yukarı kaldırın ve ışığı arkadan ya da tam karşıdan almak yerine yandan almaya çalışın. Bu sayede çektiğiniz fotoğrafta daha ince çıkacaksınız ve cildiniz de daha pürüzsüz görünecek.

Arka plan önemli

Profesyonel çekilmiş fotoğraflarda, dergi ya da magazin kapaklarında, veya ürün çekimlerinde fotoğrafın arka planının ortaya çıkan iş kalitesinde etkisi büyüktür. Sade bir arka plan tercihi ile fotoğrafta ön plana çıkan siz olabilirsiniz. Karışık ve kalabalık arka planlardan uzak durun.

Lens kullanın

Son model akıllı telefonlarda harika lens seçenekleri mevcut. Profesyonel bir fotoğraf makinasını aratmayacak bu özellikleri kullanarak çektiğiniz selfie’ye anlam katmanız mümkün. Eğer eğlenceli bir selfie çekmek istiyorsanız balık gözü lensini ya da makro lensini tercih edebilirsiniz. Ayrıca untmadan ekleyelim, zoom yapıldığında görüntünün bozulmasını engelleyen ve daha güzel pozlar yakalamanıza yardım olan farklı lensleri de kullanabilirsiniz.