Sevgililer Günü’ne klişe deyip geçmemeniz için sağlam nedenler Aşk'a Dair

Sevgililer Günü ile ilgili görüşler ikiye ayrılır. Bazıları Sevgililer Günü’nün anlamlı ve çok değerli olduğunu düşünür. Bazıları ise sadece bir klişeden ibaret olduğunu… Kimileri bu özel günü sevdiği insanla birlikte coşkulu bir şekilde kutlar, kimileri ise sade ve sessizce geçirir.

sevgililer-gunu-kirmizi-kalp

Ancak kim ne derse desin özel günler genellikle çağlar boyunca aktarılan bir geleneğin devamı olarak günümüze ulaşır. İnsanlık tarihi boyunca çeşitli kutlamaların ya da efsanelerin bugüne ulaşmış şeklidir. Sevgililer Günü için de birbirinden çok farklı efsaneler var. Fakat bunların en yaygın olarak bilineni Romalı papaz Aziz Valentine’nin aşk ve evliliklerin devamı için canından olması olarak bilinir.

Hikayeye göre, İmparator 2. Claudius savaşacak asker bulamadığı için evlilikleri yasaklamıştı. Fakat bir papaz olan Valentin insanları evlendirmeye devam etti ve bu nedenle de öldürüldü. Yıllar geçtikçe de aşıkların birbirlerine sevgilerini daha çok dile getirdiği gün olarak kutlanmaya devam ediyor.

Şu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

14 Şubat Sevgililer Günü Nedir?
Sevgililer Günü İçin 5 Fikir!
Sevgililer Günü İzlenmesi Gereken 10 Film

Sevgililer Günü’nü kutlamak demode değil

Tüm bu efsaneler gerçek olsa da olmasa da işin aslında yılda bir kez de olsa aşkı ve sevgiyi kutlamak yatıyor. Bunun için büyük ve pahalı hediyeler olmasına gerek yok. Yeter ki siz klişe diye adlandırılan bu günü klişelere kapılmadan kutlayın.

Bunun için üç alternatif kutlama önerimiz var:

– Öncelikle tek taş yüzük ya da çok pahalı bir restorana ihtiyacınız yok. Basitlik her zaman en samimi olandır. O nedenle evde her zaman yapılmayan bir yemeği yapmakla işe başlayabilirsiniz. Burada yemeği erkek tarafı yaparsa anlamının daha da artacağını söylemeden geçemeyiz.

– Yemek yapamıyorsanız, kahvaltısının da yapılamayacağını söylemeyin. O güne diğer günlerden farklı bir kahvaltıyla başlamak tüm gün özel hissedilmesine neden olacaktır. Hem unutmamak gerekiyor ki, 2016 yılının 14 Şubat’ı Pazar gününe denk geliyor.

– Kalabalık bir ortamda sevgili hiç beklemiyorken onu sevdiğinizi yüksek sesle söyleyebilirsiniz. Hiç beklemediği bir anda onunla birlikte olduğunuz için ne kadar şanslı olduğunuzu dile getirmeniz birçok hediyeden çok daha anlamlı olacaktır.

Kısacası asıl mesele böyle bir günün klişe olup olmadığı değil, sevdiğinizle kutlanmaya değer bir günün olup olmamasıdır.