Romantik Filmler Neden Ağlatır? Aşk'a Dair

Romantik aşk filmleri birçoğumuzun tercih ettiği film türü olmasa da özellikle kadınların izlemekten en çok keyif aldığı film türüdür. Genellikle mutlu sonla biten romantik filmler zaman zaman da hüzünlü sonlara sahip olabilirler. Ve enteresandır ki izleyici daha çok etkileyen romantik filmler çoğunlukla acı sonla bitenlerdir.

Şöyle bir düşünün… Bugüne kadar en çok beğendiğiniz film bir romantik aşk filmi olabilir mi? Bir çoğunuzun bu soruya “Evet” cevabını verdiğinizi duyar gibiyiz. Peki, ama bunun nedeni nedir? Yoksa ağlamayı mı seviyoruz? Romantik filmler neden ağlatır? Tüm bu soruların cevabı aslında çok basit. Romantik filmleri sevmemizin sebebi o filmlerde kendimize ait bir şeyler bulmamız.

Kendimizden hikayeler buluruz

Her birimizin başından mutlaka geçen bir aşk hikayesi vardır. Bizim hikayelerimizin mutlu ya da mutsuz sonla bitmesi bir şey değiştirmez. İzlediğimiz filmde kendi hikayelerimizi buluruz. Durumları ve olayları kendi hikayelerimize benzetiriz. İşte bu sebeptendir ki romantik filmler çoğu zaman bizi ağlatır.

Karakterlerle bağ kurma

Bir filmin sizi etkilemesindeki en önemli neden, sizin filmdeki karakterlerle bağ kurmanızdır. Bunu biraz filmde izlediğimiz karaktere aşık olmaya da benzetebiliriz. Hele de oyunculukların başarılı olduğu bir romantik film izliyorsanız ağlamamanız hiç de kolay olmayacaktır. Sevdiğiniz karakterin acıları bir anda sizin acılarınız oluverir ve başından geçenler sanki sizin başınıza da gelecekmiş gibi hissettmeye başlarsınız. Özellikle ayrılık ya da sevgilinin ölümü gibi acıklı sahnelerde, olayı sanki siz yaşıyormuşçasına duygulanırsınız. Göz yaşlarınız akıp gider.

Duygulara dokunur

Eğer sizin de bugüne kadar izlediğiniz filmlerden en çok beğendiğiniz film romantik filmler kategorisindeyse bunun sebebi izlediğiniz filmin duygularınıza dokunuyor olmasıdır. Her romantik filmin sonunda aldığımız bir ders mutlaka vardır. Alınan dersi kendi hayatımızda da uygulamaya çalışırız ve filmde geçen olayların mutlaka bir yerlerde birilerinin başından geçtiğine inanırız. İşte tüm bunlar, romantik bir film izlerken bizi duygu seline kaptıran ve hıçkırıklara boğan nedenlerdir.