Sevgilinizle daha çok öpüşmeniz için 6 neden Aşk'a Dair

Sevgilinizle öpüşmenin ruh ve beden sağlığı için birçok faydası var. Bu yazıda sizin için öpüşmenin faydaları hakkında şaşırtıcı bilgiler veriyoruz.

Gün batımında, romantik bir akşam yemeğinde ya da hiç sebep yokken aşık olduğunuz kişiyi öpmek istersiniz. Neden sevgilinizi öpmeniz gerektiği sorusuna da hemen aşktan, heyecandan, çekicilikten gibi cevaplar vereceğinizi biliyoruz.

öpüşmenin faydaları

Elbette tanıştığınız, kendinize yakın hissettiğiniz, hayatınızı paylaşmak istediğiniz kişiyle böyle bir güzel duyguyu paylaşmak çok özel. Ancak tüm sebeplerin yanı sıra bilimsel olarak sağlığınıza iyi gelen birçok sebebi de bulunuyor.

Şu yazılar da ilginizi çekebilir:

Aşk hakkında ilginç bilimsel gerçekler
Evliliğin ve uzun süreli ilişkilerin sağlığa faydaları
Sevgilinizle birlikte yaptırabilceğiniz dövme modelleri

Sizi iyi hissettirmesi, tanıştığınız kişiyle ilişkinizi bir sonraki aşamaya taşıması anlamında önemli faydalarının yanı sıra bakın öpüşmek vücut kimyanıza da iyi geliyor. Bu yazıda size öpüşmenin faydalarından bahsediyoruz.

Öpüşmek yüz kaslarını çalıştırıyor

Öpüşmenin belirli bir fiziksel eylem gerektirdiğini biliyoruz. Yüzümüzde oluşan bu fiziksel eylem aynı zamanda 30 tane yüz kasımızın da çalışmasını sağlıyor. Böylece erken yaşlanmayı da engelliyor. Bir nevi yaşlanma karşıtı krem gibi düşünebilirsiniz.

Bağışıklık güçlendirici vitaminler gibi

Çiftlerin birbirine çok yaklaştığı bu romantik anlar aynı zamanda iki kişi arasında yararlı bakterilerin de aktarılmasına neden oluyor. Böylece daha çok öpüşen çiftlerin mide, idrar yolu ve kan enfeksiyonlarını daha az yaşadığı belirtiliyor.

Depresyon ilaçlarına son

Vücuttaki stres seviyesini düşüren öpüşmek böylece oksitosin yani mutluluk hormonunun salgılanmasını da sağlıyor. Kısacası sevgilinizle endişeli ve stresli anlarınızda sevgilinizle öpüşürseniz hormonlarınız size mutluluk olarak geri gelecek.

Kilo da verilir mi?

Belki kilo vermenizi eyardımcı olmaz ama bilimsel olarak öpüşmenin dakikada 2-3 kalori yaktırdığı kanıtlanmış durumda. Araştırmalar her 20 saniye öpücükten günde 3 kez gerçekleştirdiğinizde 200 -300 gram arası kilo kaybetmiş oluyorsunuz.

Ağrı kesicisi ihtiyacı hissetmezsiniz

Ağrı kesiciye en çok ihtiyacı duyduğunuz zamanlarda sevgilinizle öpüşün. Bu gerçeği denediğinizde vücudunuzda salgılanan endorfin hormonunun çok ağır bir ağrı kesici olan morfinden 200 kat daha fazla olduğunu siz de göreceksiniz.

Özgüvenli hissettiriyor

Yukarıdaki tüm fiziksel faydalarının yanı sıra kişinin kendi özgüvenini artırması açısından da önemli faydaları bulunuyor. İlişki yaşadığınız kişiyle paylaştığınız bu özel an size kendinizi iyi hissettiriyor ve dünyaya karşı özgüveninizi artırıyor.

İşte öpüşmenin faydaları böyle. Bize sorarsanız siz de öpüşebileceğiniz bir partner bulmak için hemen harekete geçmelisiniz.