Kayınvalidenizle İyi Geçinmenin 4 Yolu Mutlu İlişkiler

Gelinler ve kaynanalar arasındaki çekişmeyi bilmeyen yoktur. Hatta birçoğumuz bizzat bu amansız çekişmenin içindeyiz. Gelinlerin ve kaynanaların bu bitmek tükenmek bilmeyen çekişmesinin son bulacağı yoksa yapılması gereken orta yolu bulmaktır. Her iki tarafın da birbirlerine saygı ve sevgi ile yaklaşmaları ise birbirleriyle iyi ilişki kurabilmeleri için atacakları en önemli adımdır. Bakalım kayınvalideniz ile iyi geçinmenin dört basit yolu neymiş…

1 – Saygıda kusur etmeyin

Kayınvalidenizin sizi sevmesi için onun gözüne girmeniz şart. Bunu yapmak için de ona saygıda kusur etmemeniz gerekir. Sonuçta o sizin büyüğünüz ve zaman zaman sizi zorlayacak şekilde davranışlar sergilese de sizin kötülüğünüzü hiçbir zaman istemeyeceğinden emin olabilirsiniz. Ara sıra aranızda gerginlikler yaşansa da asla kayınvalidenize sesinizi yükseltmemeli ve ona karşı saygısız bir üslup sergilememelisiniz.

2 – Ondan korkmayı

Kayınvalidenizden elbette çekinebilirsiniz ve ona duyduğunuz saygıdan ötürü bazı şeyleri yanlış anlamasından endişelenebilirsiniz. Örneğin, bir akşam dışarıda eşinizle bir yemek programınız var ve kayınvalideniz siz tam evden çıkmak üzereyken size gelmek istediğini söyledi. Böyle bir durumda ona daha önceden planlanmış bir programınız olduğunu söylemekten asla çekinmeyin ve bir sonraki güne onu davet edin.

3 – Tavsiyeler isteyin ve önerilerine kulak verin

Büyükler her zaman kendi tecrübelerinden faydalanılmasını ve kendilerine fikir danışılmasını severler. Bu, onları daha değerli hissettirir. Siz de kayınvalidenize ara sıra fikir danışabilir, onun tecrübelerinden faydalanabilirsiniz. Bu ona sizin onun fikirlerine ihtiyacınız olduğunu hissettirecek ve size de gerçekten yardıma ihtiyaç duyduğunuz konuda büyük fayda sağlayacaktır. Gerçekten bir konuda fikir danışmanız gerekmiyorsa bile ara sıra kayınvalidenize bir şeyler sorun ve onun fikrine önem verdiğinizi hissettirin.

4 – Üçünüz birlikte zaman geçirin

Sevgilinizin ya da eşinizin annesinin gözüne girmenin bir diğer yolu da onu ara sıra üçünüzün birlikte olacağı organizasyonlara davet etmek. Örneğin ayda bir kere eşiniz ve kayınvalidenizle birlikte bir yemeye çıkın. Bunu özellikle sizin organize ettiğinizi bilmesini sağlayın. Böylece sizin kendisiyle vakit geçirmekten hoşnut olduğunuzu düşünecek ve size daha da yaklaşacaktır.