İlişkiye Zarar Veren 4 Davranış Mutlu İlişkiler

Kötü giden bir ilişkiniz mi var? Yanlış giden şeylerin sebebi siz olabilir misiniz? Eğer bir şeyler yolunda gitmiyorsa ilişkinize zarar veren bazı davranışlarda bulunuyor olabilirsiniz. Gelin, İlişkiye zarar veren dört olumsuz davranışa bir bakalım…

1 – Fazla eleştirmek

İlişkilere en çok zarar veren davranışların başında karşı tarafa yapılan eleştiriler geliyor. Ayrıca, evlilik uzmanlarına göre evliliklerin bitme noktasına gelmesinin en büyük sebebi de eşlerin birbirlerini çok fazla eleştiriyor olmaları. Eşinizi ya da sevgilinizi pek tabii eleştirebilirsiniz; ancak bunu sürekli ve negatif yönde yaptığınızda ters tepki yaratacağını unutmamalısınız.

2 – Kontrolcü olmak

Fazla eleştiri yapmak kadar fazla kontrolcü olmak da ilişkilerin düşmanı. Partnerinize sürekli olarak ne yapması ve ne yapmaması gerektiğini söylüyorsanız bundan vazgeçmenizi tavsiye ederiz. Siz neyi nasıl yapacağınızı biliyorsanız partneriniz de biliyordur. Sürekli davranışlarının kontrol edildiğini hissetmek onun sizinle arasına soğuk bir duvar örmesine neden olacaktır.

3 – Kıyaslama yapmak

Birlikte olduğunuz kişiyi eski sevgilinizle kıyaslıyor musunuz? Cevabınız evet ise buna bir son verseniz iyi olur. Karşınızdakinin bunu fark etmesi demek bu ilişkinin başlamadan bitmesi demek olabilir. Her insanın kendine has özelikleri vardır. Siz de sevgilinizi eski ilişkinizle karşılaştırmaktansa onu tanımaya çalışın ve seveceğiniz yönlerini keşfedin.

4 – Fazla sorumluluk yüklemek

Partnerinize ilişkiye dair çok fazla sorumluluk yüklemek onun bu ilişkiden uzaklaşmasına neden olabilir. Karşımızdakinden bazı beklentilerde bulunurken bu beklentileri onun açısından bizim de karşılayıp karşılamadığımızı düşünmemiz gerekir.