Evlilik Aşkı Öldürür Mü? Aşk'a Dair

Delice aşık olduğunuz kişi ile evlendiniz ama bir süre sonra aşkınızın bir alışkanlığa dönüştüğünü mü fark ettiniz? Bu durumu yalnızca sizin yaşamadığınızı bilmeniz gerekir. Evlenen her çiftin evliliklerinin üzerinden geçen birkaç yıl sonra aralarındaki aşkın şekil değiştirdiği, belki de sevgiye dönüştüğü bir gerçektir. Dolayısıyla “evlilik aşkı öldürür” lafı da boşa söylenmiş bir laf değildir. Belki “öldürmek” kelimesini kullanmak çok doğru olmayabilir ama aşkın da sonsuza kadar sürmediği göz ardı edilemez bir gerçek.

Aidiyet hissi

Peki evli çiftler arasındaki aşkın bitmesinin sebebi ne olabilir? Bu sorunun cevabını net olarak vermek mümkün değil ama bir kısım insan bunun sebebini aşık olunan kişiyi kaybetme korkusunun yenilmesine bağlıyor. Artık evli olduğunuza göre birbirinize ait olduğunuzu düşünüyor olmanız ve eşinizi kaybetme korkusu yaşamamanız evliliğinizi sıkıcı hale getiriyor olabilir. Ve bu da evliliğin aşkı öldürmesi şeklinde yorumlanabilir.

İletişim önemli

Çiftler arasındaki iletişim ve karşılıklı birbirlerini dinlemeleri evliliği ayakta tutan en önemli unsurdur. Birbirini dinlemeyen ve doğru iletişim kuramayan çiftlerin eşlerine duydukları aşkın ve sevginin daha çabuk tükeneceğini bilmeleri gerekir. Bu sebeple en hararetli tartışmalarınızda bile birbirinizi dinlemeniz ve eşinizin gerçekten söylemek istediğini doğru ifade etmesine fırsat vermeniz büyük önem taşır.    

Aşk sevgiye dönüşür

Ancak işin bir de şu tarafı var. Acaba sevdiğiniz kişiyle hiç evlenmeseniz sonsuza kadar ona aşık kalabilir misiniz? Bu da pek mümkün değil. Çünkü aşkın bir ömrü olduğu gerçek. Çiftler, aralarındaki aşkın şekil değiştirdiğini fark etmiyor olabilirler ama aşk zamanla sevgiye dönüşür. Belki ilk zamanlardaki kadar birbirinizi arzulamayabilirsiniz fakat eşinizi hala çok seviyorsunuzdur. Burada önemli olan, o sevgiyi de kaybetmemektir. Eğer aranızdaki sevgi de son bulursa o zaman evlilik gerçekten aşkı öldürüyor diyebilirsiniz.