Boşanmanın Bilmediğiniz 4 Etkisi Aşk'a Dair

Çok sevdiğiniz sevgilinizle evlendiniz. Evliliğin ilk yıllarında gerçekten mutluydunuz fakat ilerleyen yıllarda aslında birbirinize uygun olmadığınızı anladınız ve hayal kırıklığı ile boşanmaya karar verdiniz. Boşanma zor bir süreçtir. Hele ki arada bir de çocuk varsa işler daha da zorlaşabilir. Yaşayacağınız tüm sıkıntılara göğüs germeniz ve güçlü olmanız gerekir. Bu arada boşanmanın fiziksel ve ruhsal etkilerinden de mümkün olduğunca kendinizi korumanız önemlidir. Peki boşanmanın bilmediğiniz etkileri nelerdir merak ediyor musunuz? İşte size boşanmanın hiç bilmediğiniz 4 etkisi…

1 – Kilo değişimi

Boşanmış çiftlerin nerdeyse hepsinde karşılaşılan bir durumdur boşanmadan sonra kilo almak ya da kilo vermek… Bunun asıl sebebinin yaşanan bunalım ve belki de depresyon olduğu bilinmektedir. Çoğunlukla taraflar üzüntülerini yenebilmek için aşırı yemek yeme eğiliminde bulunurlar ve aşırı kilo alırlar. Tam tersi şekilde yaşanan sıkıntılar kişinin iştahının kesilmesine de neden olabilir. Her iki durumda da boşanmanın etkisi olarak kilo değişimi gözlenmektedir.

2 – Metabolik Sendromlar

Metabolik sendromlardan kasıt; yüksek tansiyon, yüksek kan şekeri, yüksek kolesterol gibi nedenlerden kaynaklı kalp krizi riski, kalp hastalıkları ve diyabet gibi rahatsızlıklardır. Yapılan bazı araştırmalara göre, başından bir boşanma geçmiş ya da eşini kaybetmiş kadınların söz konusu metabolik sendromlara yakalanma riskleri diğer kadınlara göre yüksek oranla daha fazladır.

3 – Depresyon

Boşanmaların sonucu çok sayıda insanın farklı seviyelerde depresyon yaşadıkları biliniyor. Kişinin sevdiği kişiden bir şekilde ayrılması ve yuvasının dağılacağı fikri o kişinin depresyona girmesinin en büyük sebebidir. Boşanmaya bağlı statü kaybı veya gelir azalması gibi sebepler de tarafların boşanma sonrası depresyon yaşamalarının sebeplerindendir.

4 – Hareket kabiliyetinde azalma ve kronik rahatsızlıklar

Boşanma yaşayan kişilerde kronikleşen uykusuzluk, yorgunluk ve depresyonla çokça karşılaşılır. Tüm bu rahatsızlıkların bir sonucu olarak kişilerde hareket kabiliyetinde de azalma olduğu gözlenmektedir. Bundan kasıt; hareket etmeyi istememek, her şeye üşenmek, merdiven çıkarken zorlanmak ve hatta yıkanmayı bile reddetmektir.